Neden Eski Parçalar

Bir yılbaşı günüydü. Sanırım 6,7 yaşlarındaydım. Televizyonda TRT arşivinden görüntüler vardı. Renkli Dünya’nın ötesinde siyah beyaz duru bir ekrandı. Elektronik,yapay seslere hiç benzemeyen, cırtlak olmayan , su gibi akan bir ses vardı televizyonda. ‘Yazı beraber geçirdik , kışın ayırdı felek ‘ sözünün geçtiği harikulade bir eserdi. Bir aşk doğmuştu o gün içimde.

Sonraları annemin mırıldandığı türküler ilgimi çekti. Gariban anneciğim üzüldüğünde, heyecanlandığında bir kaç şey mırıldanırdı. Çoğu zaman türkünün tamamını bilmediğinden hep aynı mısraları söylerdi. Hem okudum hem de yazdım, yalan dünya senden bezdim oooof ‘ der devamını getiremezdi.

Annemin dilinden duyduğum bu türküleri araştırıp buldum. Sözde annemi sevindirecektim . ‘Annee bak sana ne dinletecem’ deyip, Hacer Buluş‘un seslendirdiği Hem Okudum Hem Yazdım türküsünü açtım. Daha duyar duymaz boncuk boncuk yaşlar döküldü gözlerinden. Hemen türküyü durdurdum. Annemin ağlamasına nasıl dayabilirdim ki. ‘Kızdı devam etsin’ dedi. Türkü çaldı annem ağladı, türkü çağladı annem ağladı. Bir daha da bulduğum hiç bir eseri dinletmedim anneme. Sırf o ağlamasın diye …

6 responses to “Neden Eski Parçalar

  1. Youtube ‘da insanlara karşı saygılı üslubunuz ve güzel paylaşımlarınız için teşekkürler. Dilerim kanalınız kapanmaz youtube tarafından.

  2. İlk defa dinlediğim bu türkü, insanın içine öyle işliyor ki, sanki unuttuklarımızı bize hatırlatan ‘bizden’ bir şeyler iliştiriyor kulaktan kalbe. Gerçekten farklı, ilgi çekici bir siteniz var. Sizi tebrik ediyor ve paylaşımlarınızın devamını diliyorum 🙂

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s